Gaziantep logo image
07/12/2020

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Eğitimin ilk basamağı olan okul öncesi dönem, birey için yaşamın temelini oluşturan en önemli dönemdir. Okul öncesi eğitimdeki amaç çocuğun öğrenmeye ilgisini arttırmak, ve yeteneklerini ortaya koymasına fırsat vermektir. Okul öncesi dediğimiz 0-6 yaş aralığı çocuğun gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Zeka ve kişilik gelişiminin neredeyse % 70’i bu yaş aralığında tamamlanmaktadır. Çocuklar okul öncesi eğitimi ile sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak bir çok beceri kazanırlar ve bu becerileri geliştirirler.

Okul öncesi eğitimi sayesinde çocuk;  kendi potansiyelini daha erken keşfedebilir, zekasını daha etkin kullanabileceği bir alanda daha özgür ve yaratıcı işler çıkarabilir, ilkokula hazırlıkta uyum sorunu yaşamaz, ya da isteksizliği daha az olur, sosyalleşme becerileri gelişir, özgüveni gelişir, paylaşmayı öğrenir, kuralları öğrenir, problem çözme becerileri artar, sorumluluk almayı öğrenir, dil becerileri gelişir, öz bakım becerileri gelişir, bilişsel becerileri gelişir, dikkat süresi artar, ince ve kaba motor becerileri gelişir.  Bunların yanı sıra ebeveynlerinden ayrı kalmaya tölere ederek duygusal gelişimine katkı sağlar. Özetle çocuk kendi doğal ortamında akranları ile beraber öğrenir, büyür ve gelişir. Okul öncesi sayesinde gerçek hayata daha hazırlıklı bireyler yetiştirirsiniz.

Yapılan araştırmalarda okul öncesi eğitimi almış çocukların okul öncesi eğitimi almamış çocuklara oranla ilerde akademik başarılarının daha yüksek olduğu yönündedir. Yine yapılan bir çalışmada okul öncesi eğitimi almış bireylerin yetişkin hayatlarında dış dünya ile daha kolay iletişim kuran, sosyal insanlar olduğu yönündedir.

Okul öncesi eğitimi bir haktır. Her sosyoekonomik ve kültürden  çocuğun bu eğitim hakkından faydalanması gerekir. Çocukların; erken çocukluk dönemlerinde doğru şekilde eğitilmeleri sağlıklı bireylerin ve buna bağlı olarak sağlıklı toplumların oluşması adına çok büyük önem arz eder. Bu sebeple okul öncesi eğitiminin zorunlu hale getirilmesi çok büyük önem taşımaktadır.

                                                                                            

                                                                                                                                Özge Hıdıroğlu

                                                                                                                              Uzm. Klinik Psikolog

 

Özge HIDIROĞLU Uzman Klinik Psikolog
  Hızlı Menü
Blog Kategorileri
EğitimSosyalVelilerGündem
  Kayıt Formu